خبرگزاری آریا- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت : با اختصاص 14 میلیارد و 800 میلیون ریال به پروژه های آب وخاک شهرستان شبستر در سال جهاد اقتصادی شاهد رونق کشاورزی این شهرستان خواهیم بود.
 به گزارش خبرگزاری آریا از تبریز، مسعودمحمدیان رئیس سازمان در جلسه کارگروه کشاورزی ، آب و منابع طبیعی شهرستان شبستر درسال جهاد اقتصادی با اشاره به پسروی دریاچه ارومیه و تهدید جدی اراضی زراعی و باغی این شهرستان گفت: با توجه به اشتغال 52 درصدی اهالی شهرستان شبستر در بخش کشاورزی و کمبود آب در این منطقه ، تغییر الگوی کشت در مناطقی که آب مطمئن ندارد یکی از راهکارهای اساسی درمقابله با پدیده خشکسالی می باشد.
وی با اشاره به اینکه کمیته توسعه کشاورزی استان برای مناطق بی آب ، جایگزینی دام وطیور ، پرورش بوقلمون وسایر موارد را توصیه می کند تا جلو خسارات بیش از این گرفته شود افزود: از 36 هزارو 789 هکتار اراضی قابل کشت ، 27 هزار و 900 هکتار بصورت آبی و 9500 هکتار بصورت دیم کشت می شود لذا اراضی آبی شهرستان سه برابر اراضی دیم است و با پسروی دریاچه ارومیه ، آب چاه های کشاورزی روز به روز شورترشده و باغات شهرستان را تهدید می کند.
 

دکتر محمدیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه پایاب سد دریان قبل از احداث سد اجرا شده از هزینه کرد 5 میلیارد ریال در پایاب این سد خبرداد و گفت : امسال نیز 5 میلیارد ریال برای اجرای این طرح اختصاص یافته است که امیدواریم با همت و مشارکت اعضای شرکت تعاونی دریان این طرح بزودی به بهره برداری برسد.
 رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اجرای 150 هکتار آبیاری تحت فشار در پایاب سد امند در صوفیان گفت : از 115 هکتار اراضی پایین دست سد ، اسناد 90 هکتار جمع آوری شده و بقیه نیز در حال پیگیری است و برای اجرای این طرح مبلغ 6 میلیارد و 300 میلیون ریال برای سال جاری پیشنهاد شده است. وی همچنین از اختصاص 3 میلیاردو 500 میلیون ریال برای لوله گذاری در اراضی کشاورزی این شهرستان خبرداد وافزود : تاکنون 870 میلیون ریال تخصیص یافته است و با توجه به محدودیت اعتبارات دولتی ، امیدواریم با مشارکت بهره برداران ، اراضی بیشتری در این شهرستان لوله گذاری و از آب موجود بصورت بهینه استفاده گردد.
دکتر محمدیان با اشاره به مصوبات خوب مجلس شورای اسلامی جهت تقویت صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی گفت : این صندوق آماده است با تامین مالی ، از تشکلهای مختلف بخش کشاورزی قبل از انجام کشت محصولات کشاورزی مورد نیاز حمایت کرده تا بهره برداران با خیالی آسوده به کشت محصولات زراعی و باغی بپردازند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود مهار آبهای موجود درشهرستان را با تعامل و هماهنگی آب منطقه ای استان ضروری دانست و گفت : ایجاد استخرهای پلیمری و ذخیره آب موجود منطقه در این مخزن ها می تواند بحران کمبود آب را در شهرستان شبستر بهبود بخشیده وکشاورزان را به ادامه کشت و زرع امیدوار سازد و از خشک شدن باغات منطقه جلوگیری نماید.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به تصویب 450 میلیارد ریال اعتبار برای طرح های آبخیزداری در سفر هیئت دولت به استان گفت : با اختصاص مبالغی از این اعتبار ، طرح های زیادی در سطح استان وبخصوص دراین شهرستان اجراشده است.
دکترمحمدیان از نزدیک رسانی گاز به واحدهای تولیدی و همچنین نزدیک رسانی برق به چاههای کشاورزی در جلسه هدفمند سازی یارانه ها خبرداد و افزود : امیدواریم در سال جهاد اقتصادی و در راستای تحقق کامل هدفمندسازی یارانه ها در بخش کشاورزی ، با اقدام بموقع مسئولین و مشارکت بهره برداران بتوانیم با گازرسانی به واحدهای تولیدی وبرق رسانی به چاههای کشاورزی علاوه بر صرفه جویی در سوخت گازوئیل ، قیمت تمام شده محصولات کشاورزی را جهت رقابت در بازارهای جهانی کاهش دهیم.
مهندس ارسلان هاشمی مدیرعامل آب منطقه ای نیز در این جلسه از صرفه جویی مصرف آب در سال جهاد اقتصادی در این شهرستان خبر داد وگفت : با تعاملی که با جهادکشاورزی داریم و با تاکید مقام معظم رهبری می توانیم 10 در صد صرفه جویی اقتصادی در مصرف آب داشته باشیم و جلو بحران آب را گرفته و سرمشق خود قراردهیم.
وی با اشاره به لوله گذاری15 کیلومتر انتقال آب از رودخانه ارس به سد هرزندات و تامین آب شرب وصنعتی و 3000 هکتار آب کشاورزی این شهرستان گفت: با تعامل نمایندگان استان شاهد افزایش57 درصدی اعتباردر بخش آب باشیم . مدیرعامل آب منطقه ای از روند نزولی 14 میلیارد متر مکعب آب دریاچه ارومیه در طول10سال گذشته خبرداد و گفت : شهرستانهای شبستر ، آذرشهر و عجب شیر بیشترین خسارت را در این مدت متحمل شده و علاوه بر اینکه آب چاههای کشاورزی روز به روز شور می شوند در این شهرستان 9 متر افت آب های زیرزمینی وجود داشته و از نظر طبقه بندی این شهرستان ، دشت ممنوعه تلقی شده است .
 مدیرعامل آب منطقه ای استان با اشاره به 12 پرواز امکان سنجی باروری ابرها تا پایان سال گذشته بر روی دریاچه ارومیه گفت : این پروازها نتایجی خوبی داده و می تواند حداکثر 25 درصد موثر بوده و در کوتاه مدت جواب دهد.
وی همچنین از خارج شدن 300 میلیون مترمکعب آب ظرف 20 سال گذشته در این شهرستان گفت : می توانیم با تغذیه مصنوعی در تمامی سیلاب ها از خارج شدن آب در سیلابها جلوگیری نموده و به چرخه مصرف انتقال دهیم و کشاورزی منطقه را احیا نمائیم . مهندس هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود از اختصاص 3 هزار میلیارد ریال برای احیا قنوات و طرح های زودبازده در سال جاری خبرداد و گفت : این اعتبار برای احیاء قنوات و طرح های زود بازده و سدهای معیشتی رقم خوبی است که امیدواریم با تعامل سازمان جهادکشاورزی و کمک نمایندگان استان بتوانیم رقم خوبی را برای امسال دریافت نمائیم.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها

۱۰ بهمن‌ماه؛ پایان مسابقه انتخاب نام مجتمع‌های صندوق ذخیره بسیجیان..........دوشنبه 7 بهمن 1398

فراخوان مسابقه انتخاب نام و طرح اتود اولیه لوگو مجتمع های فرهنگی رفاهی گردشگری صندوق ذخیره بسیجیان..........دوشنبه 30 دی 1398

داود دلدار - کارتونیست و کاریکاتوریست..........جمعه 10 آبان 1398

در آبیاری قطره ای ، قطره چکان مناسب کدام است؟..........شنبه 13 مهر 1398

مشخصات قطره چکان ها..........شنبه 13 مهر 1398

معاون آب و خاک در بازدید از طرح سیستم آبیاری بارانی و قطره ای استان آذربایجانشرقی..........یکشنبه 7 مهر 1398

مجلۀ تحقیقات آب و خاک ایران..........یکشنبه 7 مهر 1398

کلینیک تخصصی کسب و کار (مکنا)..........چهارشنبه 1 خرداد 1398

فهرست بهای 1398..........پنجشنبه 8 فروردین 1398

مسابقات کمانگیری روی اسب - تبریز - جام سرداران شهید آذربایجان ..........شنبه 6 بهمن 1397

یاشیل باغبان سهند..........شنبه 6 بهمن 1397

افت 40 تا 50 سانتی‌متری دشت‌‌های استان..........چهارشنبه 26 دی 1397

تجلیل معاون وزیر آموزش و پرورش از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی..........چهارشنبه 19 دی 1397

1457 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه به استان ابلاغ شد..........یکشنبه 13 آبان 1397

کاریکاتور های کم آبی.............پنجشنبه 25 مرداد 1397

آذربایجان‌شرقی، یکی از غنی‌ترین مناطق کشور در زمینه گیاهان دارویی است..........سه شنبه 18 اردیبهشت 1397

اسناد خزانه اسلامی چیست؟ ..........سه شنبه 16 آبان 1396

بحران آب را جدی بگیریم..........جمعه 12 آبان 1396

انواع قرار داد------------روش قرارداد بر اساس فهرست بها..........سه شنبه 9 آبان 1396

آبیاری تحت فشار..........دوشنبه 3 آبان 1395

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic