طره چکان ها یا همان دریپر ها یکی از کاربردی ترین قسمت هر سیستم آبیاری قطره ای هستند. قطره چکان ها خروجی های آب را تشکیل میدهند . این یعنی نتیجه تمام طراحی ها ، لوله کشی ها و زحمات ، بوسیله قطره چکان ها به نمایش گذاشته میشود.

فرض کنید میخواهیم سیستم آبیاری قطره ای را به یک‌ نمایش تئاتر تشبیه کنیم. در این صورت سیستم های فیلتراسیون ، شیرآلات ، اتوماسیون ، لوله و اتصالات همگی مانند عوامل پشت صحنه تئاتر هستند که وجودشان الزامی است و اگر نباشند نمایشی هم در کار نیست. اما قطره چکان ها نقش بازیگران را ایفا میکنند. اگر تمام عوامل به خوبی کار کنند اما بازیگران نقش خودشان را خوب ایفا نکنند تمام زحمات بی نتیجه خو‌اهد بود. پس باید در انتخاب خروجی و قطره چکان مناسب بسیار دقت کنید.

انواع قطره چکان ها

قطره چکان ها بطور کلی به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول دریپر های تنظیم شونده. و دسته ی دوم دریپر های خودتنظیم. در ادامه درباره هرکدام از این دو دسته صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت کدامیک برای استفاده شما مناسب تر است.

1. قطره چکان های تنظیم شونده

قطره چکان تنظیم شونده
قطره چکان تنظیم شونده

دسته اول یا همان تنظیم شونده ها ، نسبت به دسته ی دوم ساختار ساده تری دارند. میشود گفت فرق دسته اول و دوم در دستی و اتوماتیک بودن تنظیم دبی خروجی آنهاست. وقتی از قطره چکان های دسته ی اول استفاده میکنید ، ناچارید تا تمام آنها را خودتان با دست با استفاده از پیچی که روی آنها هست تنظیم کنید. قطعا اگر زمین یا باغ مورد نظرتان بزرگ است، و تعداد زیادی قطره چکان دارید ، این کار کمی خسته کننده خواهد بود.

اما این دریپر ها دو مزیت هم دارند. مزیت اول این که اگر شما فشار آب کمی دارید میتوانید با تنظیم دریپر ها میزان خروجی ابتدا و انتهای باغتان را کنترل کنید تا آبیاری یکنواختی داشته باشید. مزیت دوم ، اقتصادی و به صرفه بودن آنهاست. دریپر های تنظیم شونده معمولا قیمت کمتری نسبت به خود تنظیم ها دارند.

2. قطره چکان های خودتنظیم یا اتوماتیک

قطره چکان های خودتنظیم
قطره چکان های خودتنظیم

 دسته ی دوم ، قطره چکان های خودتنظیم یا اتوماتیک هستند. این دریپر ها با توجه به نوع و عددی که معمولا روی آنها نوشته شده از یکدیگر تشخیص داده میشوند. دریپر های خود تنظیم در دبی های مشخص و قبل از تعیین شده ای کار میکنند. برای مثال یک قطره چکان ۲ لیتر بر ساعت فقط ۲ لیتر در هر ساعت آب از خودش عبور میدهد و به پای گیاه میرساند. اگر فشار سیستم کمتر از فشار مورد نظر باشد، قطره چکان آبی را عبور نمیدهد یا خیلی کم عبور میدهد و شما متوجه میشود که فشار سیستمتان کمتر از حد لازم است.

مزیت این ویژگی این است که دیگر لازم نیست وقت زیادی برای تنظیم دریپر هایتان بگذارید . آبیاری یکنواختی خواهید داشت. دقیقا به مقدار لازم به گیاه آب میرسانید نه کمتر و نه بیشتر و اتلاف کمتری هم‌خواهید داشت. اگر زمین بزرگی دارید یا کیفیت آبیاری برای شما مهم است توصیه میکنم حتما از این دریپر ها استفاده کنید. تنها نکته ی منفی قطره چکان های خودتنظیم متاسفانه قیمت بالاتر آنها نسبت به دسته اول است.  البته فراموش نکنید که همیشه کیفیت بالاتر هزینه بیشتری هم خواهد داشت.

دریپر های نتافیم و یورودریپ را میتوانم بعنوان دو تا از برند های معتبر و باکیفیت سازنده دریپر به شما معرفی کنم.

چگونه قطره چکان مناسب انتخاب کنم؟


خب حالا خیلی بیشتر درمورد قطره چکان ها میدانید .اما شاید هنوز برای خرید، هنوز مطمئن نباشید. اجازه بدهید برای انتخاب قطره چکان مناسب چند توصیه کلیدی به شما بکنم.

برای چه جایی دارید دریپر انتخاب میکنید؟ اگر فضایی که میخواهید آنرا آبیاری کنید باغچه یا تراس خانه تان هست ، شاید برای شما فرقی چندانی نداشته باشد که کدام را انتخاب کنید. اما اگر برای فضای بزرگی را میخواهید زیرپوشش آبیاری ببرید باید به هزینه ها دقت کنید.

 اگر سرمایه ی مناسبی برای اجرای سیستم دارید ، درنگ نکنید و حتما کیفیت را در دستور کار خودتان قرار دهید. از قطره چکان های خودتنظیم استفاده کنید که دقیق و بدون دردسر هستند. اما اگر سرمایه تان محدود است میتوانید برای شروع از قطره چکان های دستی استفاده کنید. اما فراموش نکنید هر موقع که خواستید میتوانید این دریپر ها را جایگزین کنید . میتوانید بعدا برای بهبود سیستم آبیاری خود، دریپر های قدیمی را با دریپر های جدید عوض کنید. البته راههای دیگری هم پیش روی شما هست. مانند استفاده از لوله های دریپر دار یا نوار های آبیاری.

نصب قطره چکان
نصب قطره چکان

گرفتگی قطره چکان های آبیاری

یکی از مهم ترین مشکلات سیستم آبیاری قطره ای گرفتگی قطره چکان هاست. این گرفتگی روی یکنواختی پخش خروجی ها تاثیر میگذارند. همچنین اگر به آن توجه نشود ممکن است باعث کاهش عملکرد سیستم هم بشود.

از آنجا که دهانه ی خروجی دریپر ها کوچک است ، گاهی با دانه های شن ، زنگ یا قسمت های گیاهان مسدود میشود. گاهی هم ریشه درختان در جستجوی آب داخل قطره چکان ها میروند و باعث گرفتگی میشوند. اما چگونه مانع گرفتگی دریپر بشویم ؟

مبارزه با گرفتگی قطره چکان ها

بهترین راه برای جلوگیری از گرفتگی قطره چکان ها، استفاده از سیستم فیلتراسیون مناسب است. همچنین نفوذ ریشه به داخل منفذ دریپر را میشود براحتی با آبیاری مداوم و مرطوب نگه داشتن ناحیه ریشه حل کرد. اگر ناحیه ریشه خیس باشد، دیگر ریشه برای جستجوی آب وارد منفذ دریپر نمیشود. همچنین اضافه کردن مقداری علف کش نیز میتواند از ورود ریشه ها جلوگیری کند.

وجود شن در آب را میتوان با فیلتر های مناسب حل کرد. از آنجا که ذرات شن و دیگر مواد در فیلتر گرفتار میشوند شما باید بصورت منظم فیلتر ها را تمیز کنید. مسائل حاد تر گرفتگی معمولا توسط رسوبات آهن و گوگرد بوجود می آیند. کلر ممکن است برخی از این مشکلات را حل کند. با تنظیم کردن PH میتوان از تشکیل رسوبات کربنات و فسفات در آب های حاوی بی کربنات جلوگیری کرد. همپنین ژله های باکتری را میتوان با تزریق هیپوکلریت حل کرد.

در مورد تنظیم PH بیشتر مطالعه کنید.

تحقیقات صورت گرفته ، عوامل گرفتگی را به دو دسته تقسیم میکند. دسته اول عوامل فیزیکی و دسته دوم عوامل شیمیایی . این تحقیقات نشان دادند که علت گرفتگی ها در اکثر موارد فیزیکی هستند و گرفتگی فیزیکی نیز اغلب موجب گرفتگی شیشمایی نیز میشود. در اینصورت با استفاده از سیستم فیلتراسیون مناسب میتوان بخوبی هم جلوی گرفتگی فیزیکی را گرفت هم مانع رخ دادن گرفتگی شیمیایی شد.


 • آخرین ویرایش:شنبه 13 مهر 1398
نظرات()   
   

ایریتیک برای موقعیت های مختلف: مزارع، باغ ها، تاکستان و گلخانه محصولات آبیاری متنوع و گوناگونی را طراحی کرده است که بهترین کیفیت و کارآیی را دارند.

معرفی انواع قطره چکان آبیاری - فروشگاه شیراتصال

انواع قطره چکان

قطره چکان نرمال ایریتک برای استفاده در باغ، تاکستان، گلخانه و هر جایی که جریان خروجی ثابت مد نظر باشد مناسب است به شرط آن که اغییرات فشار زیاد نباشد و فشار بالایی نداشته باشیم
اما برای داشت جریان ثابت در فشار ۶ تا ۵۰ متر آب، استفاده از دریپر PC و PCDS گزینه مناسبی است. خصوصاً برای سیستمهای آبیاری قطره ای با طول زیاد و قرار گرفته در شیب.

 

مشخصات قطره چکان ایریتک

قطره چکان ایریتیک  از تکنو پلیمرهایی سخت ساخته شده است که باعث افزایش طول عمر و مقاومت قطرهچکان در مقابل استفاده از کودهای شیمیائی و عوامل محیطی مانند سرما و آفتاب می گردد .
شکل خروجی قطره چکان آی دراپ ایریتک جهت نصب لوله های میکرو و مانیفولد های چند طرفه (لوله های پلی اتیلن سایز ۴ تا ۶ میلیمتر) مناسب می باشد.

دریپر نرمال – جریان متلاطم

 • جریان متلاطم داخل دریپر باعث جلوگیری از گرفتگی و رسوب زدایی قطره چکان می شود
 • دبی خروجی قطره چکان ایریتک بر اساس رنگ دریپر مشخص می باشد
 • برای زمین های با شیب کم و طول خطوط آبیاری قطره ای کوتاه دریپر ایریتیک  نرمال گزینه مناسب و به صرفه ای می باشد

دریپرهای PC – PCDS جبران کننده فشار

 • جریان متلاطم داخل دریپر باعث جلوگیری از گرفتگی و رسوب زدایی قطره چکان می شود
 • دبی خروجی قطره چکان ایریتک بر اساس رنگ دریپر مشخص می باشد
 • کارکرد در فشار ۶ الی ۵۰ متر ستون آب
 • به صروت جبران کننده فشار PC و یا ضد چکه
 • حداقل فشار کاری برای شروع آبدهی: ۴ متر

قطره چکان ایریتک در دبی های ۲، ۴ و ۸ لیتر در ساعت به فروش می رسد

 

قطره‌چکان روی خط جبران کننده فشار، خودشوینده مداوم نتافیم

مشخصات  قطره چکان نتافیم

 • فیلتراسیون مورد توصیه: ۱۳۰ میکرون – مش ۱۲۰٫
 • مسیر جریان پر پیچ و خم و مسیر گشاد جریان آب.
 • برای نصب روی لوله های با ضخامت بالا (۰٫۹، ۱٫۰ و ۱٫۲ میلی متر).
 • CV بسیار کم.
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش است. مقاوم در برابر به مواد مغذی استاندارد مورد استفاده در کشاورزی.
 • دارای استاندارد های ۹۲۶۱ ISO ، تایید شده توسط موسسه استاندارد اسرائیل (SII).

 

قطره چکان نتافیم

قطره چکان های نتافیم

 

مزایا و ویژگیهای قطرهچکاننتافیم

 • جبران کننده فشار: آبدهی دقیق و مساوی آب در رنج گسترده ای از فشار آب . ۱۰۰ درصد یکنواختی توزیع آب و مواد مغزی در طول لترال.
 • ضد زهکشی: حذف اثر زهکشی و برگشت آب.
 • خودشویندگی مداوم: انجام عملیات شستشو در طول عملیات آبیاری نه فقط در ابتدا یا انتهای آبیاری جهت حصول اطمینان از عدم گرفتی قطره چکان در طول آبیاری
 • مسیر جریان پر پیچ و خم و گشاد جهت جلوگیری از گرفتگی قطره چکان. گشادترین مسیر جریان آب قطره چکان
 • امکان نصب قطره چکان دقیقا در محل مورد نیاز
 • امکان افزایش تعداد درختان متناسب با رشد درختان و افزایش آب مورد نیاز

 

نام محصولمدلکشور سازندهکیفیت از نظر تیم آبیارقیمت واحد (تومان)تعداد در بسته بندی
قطره چکان نتافیمPCJترکیهعالی۱۳۰۰۰
قطره چکان نتافیمCNLترکیهعالی۱۳۰۰۰

نکته آبیار: دقت شود هنگام نصب قطره چکان نتافیم از پانچر با سایز کوچک استفاده گردد

 

مشخصات وویژگیهای قطره چکان میکروفلاپر

قطره‌چکان میکروفلاپردارای میکانیسم جبران کننده فشارمی‌باشد. که به همین دلیل باتوجه بهکاهش فشاردرطول زمین وتغییرات فشاردرارتفاعهای مختلف قطره‌چکان‌هادارای آبدهی‌های مساویخواهندبود.

دیافراگم داخل قطره چکان میکروفلاپرمسئول عملکردجبران کننده فشارجریان آب بوده   وهمچنینعمل شستشوی خودکارقطره چکان راانجام می‌دهد.

قطره چکان میکروفلاپر

قطره چکان میکروفلاپر

تازمانی که سیستم تحت فشاراست روزنه دیافراگم بازشده وعملیات پاکسازی راانجاممی‌دهدوسپستم تاحدیروزنه بسته شده واین مکانیسم با هر بار راه اندازی سیستم تکرارمی‌گردد . روزنه باز شده و ذرات به خارج رانده می‌شوند. بابهره گیری از این عمل پاکسازی می توان بارها از سیستم بدون مشکل استفاده نمود.

 

نام محصولمدلکشور سازندهشرکت سازندهکیفیت از نظر تیم آبیارقیمت واحد (تومان)تعداد در بسته بندی
قطره چکان میکروفلاپر_کاناداایریلاینعالی_۵۰۰۰

نکته آبیار: بدلیل عملکردقطره چکان میکروفلاپر درفشارنسبتاپایین،بهترین گزینه برای استفاده درسیستم‌های یبافشارپایین و

یاآبیاری قطرهای به صورت ثقلی بااختلاف ارتفاع حدود۵متریکنواختی پخش نسبتامناسب می‌باشد

 

قطره چکان کرونا

قطره چکان کرونا

مشخصات و ویژگی های قطره چکان کرونا

مکانیسم خود شویندگی قطره چکان در هر راه اندازی قطره چکان را شسته و منجر به حصول اطمینان از عملکرد قطره چکان در طول سال ها خواهد گردید.

عملکرد مناسب قطره چکان در رنج گسترده ای از فشار آب (۷ الی ۵۸ PSI) با توجه به مکانیسم جبران کننده فشار قطره چکان.

جلوگیری از برگشت آب به دلیل بسته شدن قطره چکان در فشار ۲٫۹ PSI  و باز شدن قطره چکان در فشار ۵٫۸ PSI.

دارای رنگ های مختص به هر مدل برای شناسایی آسان.

نام محصولمدلکشور سازندهشرکت سازندهکیفیت از نظر تیم آبیارقیمت واحد (تومان)تعداد در بسته بندی
قطره چکان کروناDrainیونانیورودریپعالی۱۶۰۰

نکته آبیار: بدلیل عملکرد قطره چکان کرونا (Eurodrip) در فشار بالا و یکنواختی پخش مناسب، استفاده از آن در فشارهای کمتر از ۵ متر توصیه نمی‌گردد.


 • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی، بر اهمیت آبیاری تیپ و نقش بی بدیل این نوع از سیستم آبیاری در مدیریت بهینه منابع آبی و کاهش هزینه ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس علیمراد اکبری در بازدید از طرح سیستم آبیاری بارانی و قطره ای اراضی پایاب سد مقصودلوی شهرستان هریس، با بیان مطلب فوق گفت: نصب آسان و سریع، حمل و نقل راحت رول‌ها به خاطر سبکی وزن، امکان استفاده در اکثر زمین‌ها و جالیزها با پستی و بلندی محدود و بدون نیاز به تسطیح زمین، اتصالات ساده و ارزان قیمت، قابلیت کارگذاری ساده آن‌ها به صورت دستی و نچسبیدن جلبک و رسوبات معدنی به نوار تیپ از جمله مزایای مهم آبیاری نواری یا تیپ است.

به گفته وی، مقاومت در برابر UV، کودهای شیمیایی، سموم، مواد دفع آفات و اسپری‌های کشاورزی، صرفه‌جویی قابل ملاحظه در مصرف آب، افزایش بازدهی محصول، امکان پهن کردن مکانیزه توسط تراکتور در ابتدای فصل زراعی، جلوگیری از توسعه و رشد علف‌های هرز در سطح زمین کشاورزی و نیاز به فشار کم آب در نوار تیپ از دیگر مزایای شاخص این نوع آبیاری است.

بر اساس این گزارش، طرح حاضر در راستای سیاست های ابلاغی احیای دریاچه ارومیه و صرفه جویی در میزان آب مصرفی اجرایی شده و در اراضی روستای مقصودلو از توابع شهرستان هریس واقع شده است، مساحت کل اراضی ۶۱۰ هکتار تحت کشت آبی بوده که از این مساحت ۴۱۴.۵ هکتار مورد مطالعه قرار گرفته بدین صورت که ۳۹۲.۴ هکتار به کشت گندم با سیستم آبیاری بارانی به روش کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک اختصاص یافته و ۲۲.۱ هکتار بصورت باغ با آبیاری قطره ای طراحی شده است.

اراضی پایاب بارانی به ۴ فاز تقسیم شده است که هر فاز نیز به زیرفازهایی تقسیم بندی شده است و با برنامه ریزی آبیاری طراحی شده به صورت همزمان آبیاری می شوند. در فاز ۳ و فاز ۴ با توجه به وجود اختلاف ارتفاع زیاد نیاز به پمپ وجود ندارد و برای بخش قطره ای نیز یک عدد پمپ فشار قوی و یک عدد پمپ رزرو لحاظ شده است.

هزینه کل طرح بالغ بر ۷۹ میلیارد و ۱۷۸ میلیون ریال است که شامل هزینه سیستم آبیاری بارانی با برآورد مالی ۷۵ میلیارد و ۸۷۸ میلیون ریال و سیستم آبیاری قطره ای با هزینه ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال است که ۸۵ درصد آن سهم یارانه دولتی و ۱۵ درصد هزینه سهم بهره بردار می باشد.

گفتنی است؛ این بازدید با همراهی مهندس فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی و مهندس عبداللهی نماینده مردم شهرستان اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی انجام شد.


 • آخرین ویرایش:یکشنبه 7 مهر 1398
نظرات()   
   
 • تعداد کل صفحات :2  
 • 1  
 • 2  
آخرین پست ها

۱۰ بهمن‌ماه؛ پایان مسابقه انتخاب نام مجتمع‌های صندوق ذخیره بسیجیان..........دوشنبه 7 بهمن 1398

فراخوان مسابقه انتخاب نام و طرح اتود اولیه لوگو مجتمع های فرهنگی رفاهی گردشگری صندوق ذخیره بسیجیان..........دوشنبه 30 دی 1398

داود دلدار - کارتونیست و کاریکاتوریست..........جمعه 10 آبان 1398

در آبیاری قطره ای ، قطره چکان مناسب کدام است؟..........شنبه 13 مهر 1398

مشخصات قطره چکان ها..........شنبه 13 مهر 1398

معاون آب و خاک در بازدید از طرح سیستم آبیاری بارانی و قطره ای استان آذربایجانشرقی..........یکشنبه 7 مهر 1398

مجلۀ تحقیقات آب و خاک ایران..........یکشنبه 7 مهر 1398

کلینیک تخصصی کسب و کار (مکنا)..........چهارشنبه 1 خرداد 1398

فهرست بهای 1398..........پنجشنبه 8 فروردین 1398

مسابقات کمانگیری روی اسب - تبریز - جام سرداران شهید آذربایجان ..........شنبه 6 بهمن 1397

یاشیل باغبان سهند..........شنبه 6 بهمن 1397

افت 40 تا 50 سانتی‌متری دشت‌‌های استان..........چهارشنبه 26 دی 1397

تجلیل معاون وزیر آموزش و پرورش از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی..........چهارشنبه 19 دی 1397

1457 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه به استان ابلاغ شد..........یکشنبه 13 آبان 1397

کاریکاتور های کم آبی.............پنجشنبه 25 مرداد 1397

آذربایجان‌شرقی، یکی از غنی‌ترین مناطق کشور در زمینه گیاهان دارویی است..........سه شنبه 18 اردیبهشت 1397

اسناد خزانه اسلامی چیست؟ ..........سه شنبه 16 آبان 1396

بحران آب را جدی بگیریم..........جمعه 12 آبان 1396

انواع قرار داد------------روش قرارداد بر اساس فهرست بها..........سه شنبه 9 آبان 1396

آبیاری تحت فشار..........دوشنبه 3 آبان 1395

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات