آب و خاک آب و خاک مرند tag:http://ab-khak.mihanblog.com 2020-10-22T08:00:06+01:00 mihanblog.com ۱۰ بهمن‌ماه؛ پایان مسابقه انتخاب نام مجتمع‌های صندوق ذخیره بسیجیان 2020-01-27T10:52:53+01:00 2020-01-27T10:52:53+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/136 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) داود دلدار، دبیر مسابقه انتخاب نام مجتمع‌های صندوق ذخیره بسیجیان، ششم بهمن‌ماه در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا،نبأ با اشاره به فراخوان مسابقه انتخاب نام و طرح اتود اولیه لوگو مجتمع‌های فرهنگی، رفاهی و گردشگری صندوق ذخیره بسیجیان و نزدیک شدن به موعد پایانی جهت شرکت در مسابقه، گفت: این مسابقه به معنی واقعی کاربرد هنر مفهومی و در راستای تبیین معماری اسلامی است که حتی این انتخاب نام در طراحی داخلی و نمای این مجتمع تأثیر بسزایی دارد.وی با بیان اینکه انتخاب اسامی قرآنی و هنری موجب هموارت

داود دلدار، دبیر مسابقه انتخاب نام مجتمع‌های صندوق ذخیره بسیجیان، ششم بهمن‌ماه در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا،نبأ با اشاره به فراخوان مسابقه انتخاب نام و طرح اتود اولیه لوگو مجتمع‌های فرهنگی، رفاهی و گردشگری صندوق ذخیره بسیجیان و نزدیک شدن به موعد پایانی جهت شرکت در مسابقه، گفت: این مسابقه به معنی واقعی کاربرد هنر مفهومی و در راستای تبیین معماری اسلامی است که حتی این انتخاب نام در طراحی داخلی و نمای این مجتمع تأثیر بسزایی دارد.
وی با بیان اینکه انتخاب اسامی قرآنی و هنری موجب هموارتر شدن ارائه طرح خلاقانه و معمارانه برای مجتمع‌های فرهنگی، رفاهی و گردشگری خواهد شد درباره کیفیت آثار دریافتی این مسابقه، اظهار کرد: آثار دریافتی قابل تأمل و از سطح خوبی برخوردار هستند؛ تاکنون اسامی خوبی اعم از قرآنی و ایرانی اسلامی به دبیرخانه ارسال شده است که پیش‌بینی تعداد نفرات شرکت‌کننده تا پایان زمان فراخوان خوب ارزیابی شده است.
دلدار با اشاره به اینکه اعضای هیئت انتخاب آثار متشکل از هنرمندان و اساتید به‌نام خواهد بود، یادآور شد: پیشنهادات شورای سیسات‌گذاری برای انتخاب نام، ملاک ارزیابی داوران خواهد بود.
وی ادامه داد: طبق پیشنهادات ارائه شده برای انتخاب نام؛ ۱) نام باید برای مخاطبان خود از مزیت‌های خود تعریف داشته باشد و بیانگر خدمات ارائه شده در مجتمع‌ها باشد، ۲) اسم عام نباشد، خیلی عمومی و قابل تقلید نباشد، ‌کهنه و از مد افتاده نباشد و دارای معنا و مفهوم مناسب باشد، ۳) نام بیانگر ارزش‌ها و مفاهیم عمیق در فرهنگ اسلامی ایرانی باشد، ۴) نام بایستی مناسب با جوهره و ماهیت صندوق ذخیره بسیجیان باشد، ۵) نام مناسب باید دارای تلفظ، نگارش آسان و قابلیت نمایش گرافیکی برای تبدیل شدن به نمانام (لوگو) زیبا باشد، ۶) نام با برندهای مشابه در یک گروه کاری نباشد و شباهتی به آنها نداشته باشد.
دبیر مسابقه انتخاب نام مجتمع‌های صندوق ذخیره بسیجیان بیان کرد: شرکت‌کنندگان توجه داشته باشند که این مجتمع‌ها دارای فضاهای مختلف فرهنگی، آموزشی، ورزشی و رفاهی همچون هتل، بازارچه اشتغال، سالن‌های ورزشی، پردیس سینمایی، پارک آبی، باغ تالار، باغ پرندگان، هیومن پارک، مرکز بازی‌های دیجیتال، رستوران ملل،‌ شهربازی و … هستند و به زبان ساده مجتمعی برای یک انسان شاد که معماری ایرانی ــ اسلامی برای مجتمع‌های مورد نظر بسیار مهم است.
دلدار، ۱۰ بهمن‌ماه را آخرین فرصت جهت شرکت در این مسابقه اعلام کرد و گفت: علاقه‌مندان با مراجعه به تارنمای صندوق ذخیره بسیجیان به نشانی www.szbasijian.ir و تکمیل فرم مربوطه و ارسال پیشنهاد نام و برند تجاری می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.
دبیرمسابقه انتخاب نام مجتمع های صندوق ذخیره بسیجیان بیان کرد: جایزه نفر اول مبلغ ۳۰ میلیون ریال، نفر دوم مبلغ ۲۰ میلیون ریال و نفر سوم مبلغ ۱۰ میلیون ریال وجه نقد اعلام شده است. همچنین برای نفر چهارم تا دهم تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال با بازپرداخت سه ساله در نظر گرفته شده است.
وی گفت: شرکت‌کنندگان گرامی با لحاظ فرهنگ این مرز و بوم اعم از فرهنگ فردی و اجتماعی  با تأسی از بعد معنوی زندگی روزمره انسان و تأثیر بسزای آن در تربیت نسل بعدی جامعه، می‌توانند به راحتی صندوق ذخیره بسیجیان را در پیمودن این مسیر یاری کنند.
]]>
فراخوان مسابقه انتخاب نام و طرح اتود اولیه لوگو مجتمع های فرهنگی رفاهی گردشگری صندوق ذخیره بسیجیان 2020-01-19T21:18:35+01:00 2020-01-19T21:18:35+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/135 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) ]]> داود دلدار - کارتونیست و کاریکاتوریست 2019-11-01T12:42:35+01:00 2019-11-01T12:42:35+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/134 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) https://www.irancartoon.com/ir/artists/48b47df8-44d7-497c-9114-4ce3e06acd12لطفا کلیک کنید https://www.irancartoon.com/ir/artists/48b47df8-44d7-497c-9114-4ce3e06acd12

لطفا کلیک کنید
]]>
در آبیاری قطره ای ، قطره چکان مناسب کدام است؟ 2019-10-05T06:20:03+01:00 2019-10-05T06:20:03+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/133 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) طره چکان ها یا همان دریپر ها یکی از کاربردی ترین قسمت هر سیستم آبیاری قطره ای هستند. قطره چکان ها خروجی های آب را تشکیل میدهند . این یعنی نتیجه تمام طراحی ها ، لوله کشی ها و زحمات ، بوسیله قطره چکان ها به نمایش گذاشته میشود.فرض کنید میخواهیم سیستم آبیاری قطره ای را به یک‌ نمایش تئاتر تشبیه کنیم. در این صورت سیستم های فیلتراسیون ، شیرآلات ، اتوماسیون ، لوله و اتصالات همگی مانند عوامل پشت صحنه تئاتر هستند که وجودشان الزامی است و اگر نباشند نمایشی هم در کار نیست. اما قطره چکان ها نقش بازیگران را ای طره چکان ها یا همان دریپر ها یکی از کاربردی ترین قسمت هر سیستم آبیاری قطره ای هستند. قطره چکان ها خروجی های آب را تشکیل میدهند . این یعنی نتیجه تمام طراحی ها ، لوله کشی ها و زحمات ، بوسیله قطره چکان ها به نمایش گذاشته میشود.

فرض کنید میخواهیم سیستم آبیاری قطره ای را به یک‌ نمایش تئاتر تشبیه کنیم. در این صورت سیستم های فیلتراسیون ، شیرآلات ، اتوماسیون ، لوله و اتصالات همگی مانند عوامل پشت صحنه تئاتر هستند که وجودشان الزامی است و اگر نباشند نمایشی هم در کار نیست. اما قطره چکان ها نقش بازیگران را ایفا میکنند. اگر تمام عوامل به خوبی کار کنند اما بازیگران نقش خودشان را خوب ایفا نکنند تمام زحمات بی نتیجه خو‌اهد بود. پس باید در انتخاب خروجی و قطره چکان مناسب بسیار دقت کنید.

انواع قطره چکان ها

قطره چکان ها بطور کلی به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول دریپر های تنظیم شونده. و دسته ی دوم دریپر های خودتنظیم. در ادامه درباره هرکدام از این دو دسته صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت کدامیک برای استفاده شما مناسب تر است.

1. قطره چکان های تنظیم شونده

قطره چکان تنظیم شونده
قطره چکان تنظیم شونده

دسته اول یا همان تنظیم شونده ها ، نسبت به دسته ی دوم ساختار ساده تری دارند. میشود گفت فرق دسته اول و دوم در دستی و اتوماتیک بودن تنظیم دبی خروجی آنهاست. وقتی از قطره چکان های دسته ی اول استفاده میکنید ، ناچارید تا تمام آنها را خودتان با دست با استفاده از پیچی که روی آنها هست تنظیم کنید. قطعا اگر زمین یا باغ مورد نظرتان بزرگ است، و تعداد زیادی قطره چکان دارید ، این کار کمی خسته کننده خواهد بود.

اما این دریپر ها دو مزیت هم دارند. مزیت اول این که اگر شما فشار آب کمی دارید میتوانید با تنظیم دریپر ها میزان خروجی ابتدا و انتهای باغتان را کنترل کنید تا آبیاری یکنواختی داشته باشید. مزیت دوم ، اقتصادی و به صرفه بودن آنهاست. دریپر های تنظیم شونده معمولا قیمت کمتری نسبت به خود تنظیم ها دارند.

2. قطره چکان های خودتنظیم یا اتوماتیک

قطره چکان های خودتنظیم
قطره چکان های خودتنظیم

 دسته ی دوم ، قطره چکان های خودتنظیم یا اتوماتیک هستند. این دریپر ها با توجه به نوع و عددی که معمولا روی آنها نوشته شده از یکدیگر تشخیص داده میشوند. دریپر های خود تنظیم در دبی های مشخص و قبل از تعیین شده ای کار میکنند. برای مثال یک قطره چکان ۲ لیتر بر ساعت فقط ۲ لیتر در هر ساعت آب از خودش عبور میدهد و به پای گیاه میرساند. اگر فشار سیستم کمتر از فشار مورد نظر باشد، قطره چکان آبی را عبور نمیدهد یا خیلی کم عبور میدهد و شما متوجه میشود که فشار سیستمتان کمتر از حد لازم است.

مزیت این ویژگی این است که دیگر لازم نیست وقت زیادی برای تنظیم دریپر هایتان بگذارید . آبیاری یکنواختی خواهید داشت. دقیقا به مقدار لازم به گیاه آب میرسانید نه کمتر و نه بیشتر و اتلاف کمتری هم‌خواهید داشت. اگر زمین بزرگی دارید یا کیفیت آبیاری برای شما مهم است توصیه میکنم حتما از این دریپر ها استفاده کنید. تنها نکته ی منفی قطره چکان های خودتنظیم متاسفانه قیمت بالاتر آنها نسبت به دسته اول است.  البته فراموش نکنید که همیشه کیفیت بالاتر هزینه بیشتری هم خواهد داشت.

دریپر های نتافیم و یورودریپ را میتوانم بعنوان دو تا از برند های معتبر و باکیفیت سازنده دریپر به شما معرفی کنم.

چگونه قطره چکان مناسب انتخاب کنم؟


خب حالا خیلی بیشتر درمورد قطره چکان ها میدانید .اما شاید هنوز برای خرید، هنوز مطمئن نباشید. اجازه بدهید برای انتخاب قطره چکان مناسب چند توصیه کلیدی به شما بکنم.

برای چه جایی دارید دریپر انتخاب میکنید؟ اگر فضایی که میخواهید آنرا آبیاری کنید باغچه یا تراس خانه تان هست ، شاید برای شما فرقی چندانی نداشته باشد که کدام را انتخاب کنید. اما اگر برای فضای بزرگی را میخواهید زیرپوشش آبیاری ببرید باید به هزینه ها دقت کنید.

 اگر سرمایه ی مناسبی برای اجرای سیستم دارید ، درنگ نکنید و حتما کیفیت را در دستور کار خودتان قرار دهید. از قطره چکان های خودتنظیم استفاده کنید که دقیق و بدون دردسر هستند. اما اگر سرمایه تان محدود است میتوانید برای شروع از قطره چکان های دستی استفاده کنید. اما فراموش نکنید هر موقع که خواستید میتوانید این دریپر ها را جایگزین کنید . میتوانید بعدا برای بهبود سیستم آبیاری خود، دریپر های قدیمی را با دریپر های جدید عوض کنید. البته راههای دیگری هم پیش روی شما هست. مانند استفاده از لوله های دریپر دار یا نوار های آبیاری.

نصب قطره چکان
نصب قطره چکان

گرفتگی قطره چکان های آبیاری

یکی از مهم ترین مشکلات سیستم آبیاری قطره ای گرفتگی قطره چکان هاست. این گرفتگی روی یکنواختی پخش خروجی ها تاثیر میگذارند. همچنین اگر به آن توجه نشود ممکن است باعث کاهش عملکرد سیستم هم بشود.

از آنجا که دهانه ی خروجی دریپر ها کوچک است ، گاهی با دانه های شن ، زنگ یا قسمت های گیاهان مسدود میشود. گاهی هم ریشه درختان در جستجوی آب داخل قطره چکان ها میروند و باعث گرفتگی میشوند. اما چگونه مانع گرفتگی دریپر بشویم ؟

مبارزه با گرفتگی قطره چکان ها

بهترین راه برای جلوگیری از گرفتگی قطره چکان ها، استفاده از سیستم فیلتراسیون مناسب است. همچنین نفوذ ریشه به داخل منفذ دریپر را میشود براحتی با آبیاری مداوم و مرطوب نگه داشتن ناحیه ریشه حل کرد. اگر ناحیه ریشه خیس باشد، دیگر ریشه برای جستجوی آب وارد منفذ دریپر نمیشود. همچنین اضافه کردن مقداری علف کش نیز میتواند از ورود ریشه ها جلوگیری کند.

وجود شن در آب را میتوان با فیلتر های مناسب حل کرد. از آنجا که ذرات شن و دیگر مواد در فیلتر گرفتار میشوند شما باید بصورت منظم فیلتر ها را تمیز کنید. مسائل حاد تر گرفتگی معمولا توسط رسوبات آهن و گوگرد بوجود می آیند. کلر ممکن است برخی از این مشکلات را حل کند. با تنظیم کردن PH میتوان از تشکیل رسوبات کربنات و فسفات در آب های حاوی بی کربنات جلوگیری کرد. همپنین ژله های باکتری را میتوان با تزریق هیپوکلریت حل کرد.

در مورد تنظیم PH بیشتر مطالعه کنید.

تحقیقات صورت گرفته ، عوامل گرفتگی را به دو دسته تقسیم میکند. دسته اول عوامل فیزیکی و دسته دوم عوامل شیمیایی . این تحقیقات نشان دادند که علت گرفتگی ها در اکثر موارد فیزیکی هستند و گرفتگی فیزیکی نیز اغلب موجب گرفتگی شیشمایی نیز میشود. در اینصورت با استفاده از سیستم فیلتراسیون مناسب میتوان بخوبی هم جلوی گرفتگی فیزیکی را گرفت هم مانع رخ دادن گرفتگی شیمیایی شد.

]]>
مشخصات قطره چکان ها 2019-10-05T06:16:59+01:00 2019-10-05T06:16:59+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/132 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) ایریتیک برای موقعیت های مختلف: مزارع، باغ ها، تاکستان و گلخانه محصولات آبیاری متنوع و گوناگونی را طراحی کرده است که بهترین کیفیت و کارآیی را دارند.انواع قطره چکانقطره چکان نرمال ایریتک برای استفاده در باغ، تاکستان، گلخانه و هر جایی که جریان خروجی ثابت مد نظر باشد مناسب است به شرط آن که اغییرات فشار زیاد نباشد و فشار بالایی نداشته باشیماما برای داشت جریان ثابت در فشار ۶ تا ۵۰ متر آب، استفاده از دریپر PC و PCDS گزینه مناسبی است. خصوصاً برای سیستمهای آبیاری قطره ای با طول زیاد و قرار گرفته در شیب.& ایریتیک برای موقعیت های مختلف: مزارع، باغ ها، تاکستان و گلخانه محصولات آبیاری متنوع و گوناگونی را طراحی کرده است که بهترین کیفیت و کارآیی را دارند.
معرفی انواع قطره چکان آبیاری - فروشگاه شیراتصال

انواع قطره چکان

قطره چکان نرمال ایریتک برای استفاده در باغ، تاکستان، گلخانه و هر جایی که جریان خروجی ثابت مد نظر باشد مناسب است به شرط آن که اغییرات فشار زیاد نباشد و فشار بالایی نداشته باشیم
اما برای داشت جریان ثابت در فشار ۶ تا ۵۰ متر آب، استفاده از دریپر PC و PCDS گزینه مناسبی است. خصوصاً برای سیستمهای آبیاری قطره ای با طول زیاد و قرار گرفته در شیب.

 

مشخصات قطره چکان ایریتک

قطره چکان ایریتیک  از تکنو پلیمرهایی سخت ساخته شده است که باعث افزایش طول عمر و مقاومت قطرهچکان در مقابل استفاده از کودهای شیمیائی و عوامل محیطی مانند سرما و آفتاب می گردد .
شکل خروجی قطره چکان آی دراپ ایریتک جهت نصب لوله های میکرو و مانیفولد های چند طرفه (لوله های پلی اتیلن سایز ۴ تا ۶ میلیمتر) مناسب می باشد.

دریپر نرمال – جریان متلاطم

 • جریان متلاطم داخل دریپر باعث جلوگیری از گرفتگی و رسوب زدایی قطره چکان می شود
 • دبی خروجی قطره چکان ایریتک بر اساس رنگ دریپر مشخص می باشد
 • برای زمین های با شیب کم و طول خطوط آبیاری قطره ای کوتاه دریپر ایریتیک  نرمال گزینه مناسب و به صرفه ای می باشد

دریپرهای PC – PCDS جبران کننده فشار

 • جریان متلاطم داخل دریپر باعث جلوگیری از گرفتگی و رسوب زدایی قطره چکان می شود
 • دبی خروجی قطره چکان ایریتک بر اساس رنگ دریپر مشخص می باشد
 • کارکرد در فشار ۶ الی ۵۰ متر ستون آب
 • به صروت جبران کننده فشار PC و یا ضد چکه
 • حداقل فشار کاری برای شروع آبدهی: ۴ متر

قطره چکان ایریتک در دبی های ۲، ۴ و ۸ لیتر در ساعت به فروش می رسد

 

قطره‌چکان روی خط جبران کننده فشار، خودشوینده مداوم نتافیم

مشخصات  قطره چکان نتافیم

 • فیلتراسیون مورد توصیه: ۱۳۰ میکرون – مش ۱۲۰٫
 • مسیر جریان پر پیچ و خم و مسیر گشاد جریان آب.
 • برای نصب روی لوله های با ضخامت بالا (۰٫۹، ۱٫۰ و ۱٫۲ میلی متر).
 • CV بسیار کم.
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش است. مقاوم در برابر به مواد مغذی استاندارد مورد استفاده در کشاورزی.
 • دارای استاندارد های ۹۲۶۱ ISO ، تایید شده توسط موسسه استاندارد اسرائیل (SII).

 

قطره چکان نتافیم

قطره چکان های نتافیم

 

مزایا و ویژگیهای قطرهچکاننتافیم

 • جبران کننده فشار: آبدهی دقیق و مساوی آب در رنج گسترده ای از فشار آب . ۱۰۰ درصد یکنواختی توزیع آب و مواد مغزی در طول لترال.
 • ضد زهکشی: حذف اثر زهکشی و برگشت آب.
 • خودشویندگی مداوم: انجام عملیات شستشو در طول عملیات آبیاری نه فقط در ابتدا یا انتهای آبیاری جهت حصول اطمینان از عدم گرفتی قطره چکان در طول آبیاری
 • مسیر جریان پر پیچ و خم و گشاد جهت جلوگیری از گرفتگی قطره چکان. گشادترین مسیر جریان آب قطره چکان
 • امکان نصب قطره چکان دقیقا در محل مورد نیاز
 • امکان افزایش تعداد درختان متناسب با رشد درختان و افزایش آب مورد نیاز

 

نام محصولمدلکشور سازندهکیفیت از نظر تیم آبیارقیمت واحد (تومان)تعداد در بسته بندی
قطره چکان نتافیمPCJترکیهعالی۱۳۰۰۰
قطره چکان نتافیمCNLترکیهعالی۱۳۰۰۰

نکته آبیار: دقت شود هنگام نصب قطره چکان نتافیم از پانچر با سایز کوچک استفاده گردد

 

مشخصات وویژگیهای قطره چکان میکروفلاپر

قطره‌چکان میکروفلاپردارای میکانیسم جبران کننده فشارمی‌باشد. که به همین دلیل باتوجه بهکاهش فشاردرطول زمین وتغییرات فشاردرارتفاعهای مختلف قطره‌چکان‌هادارای آبدهی‌های مساویخواهندبود.

دیافراگم داخل قطره چکان میکروفلاپرمسئول عملکردجبران کننده فشارجریان آب بوده   وهمچنینعمل شستشوی خودکارقطره چکان راانجام می‌دهد.

قطره چکان میکروفلاپر

قطره چکان میکروفلاپر

تازمانی که سیستم تحت فشاراست روزنه دیافراگم بازشده وعملیات پاکسازی راانجاممی‌دهدوسپستم تاحدیروزنه بسته شده واین مکانیسم با هر بار راه اندازی سیستم تکرارمی‌گردد . روزنه باز شده و ذرات به خارج رانده می‌شوند. بابهره گیری از این عمل پاکسازی می توان بارها از سیستم بدون مشکل استفاده نمود.

 

نام محصولمدلکشور سازندهشرکت سازندهکیفیت از نظر تیم آبیارقیمت واحد (تومان)تعداد در بسته بندی
قطره چکان میکروفلاپر_کاناداایریلاینعالی_۵۰۰۰

نکته آبیار: بدلیل عملکردقطره چکان میکروفلاپر درفشارنسبتاپایین،بهترین گزینه برای استفاده درسیستم‌های یبافشارپایین و

یاآبیاری قطرهای به صورت ثقلی بااختلاف ارتفاع حدود۵متریکنواختی پخش نسبتامناسب می‌باشد

 

قطره چکان کرونا

قطره چکان کرونا

مشخصات و ویژگی های قطره چکان کرونا

مکانیسم خود شویندگی قطره چکان در هر راه اندازی قطره چکان را شسته و منجر به حصول اطمینان از عملکرد قطره چکان در طول سال ها خواهد گردید.

عملکرد مناسب قطره چکان در رنج گسترده ای از فشار آب (۷ الی ۵۸ PSI) با توجه به مکانیسم جبران کننده فشار قطره چکان.

جلوگیری از برگشت آب به دلیل بسته شدن قطره چکان در فشار ۲٫۹ PSI  و باز شدن قطره چکان در فشار ۵٫۸ PSI.

دارای رنگ های مختص به هر مدل برای شناسایی آسان.

نام محصولمدلکشور سازندهشرکت سازندهکیفیت از نظر تیم آبیارقیمت واحد (تومان)تعداد در بسته بندی
قطره چکان کروناDrainیونانیورودریپعالی۱۶۰۰

نکته آبیار: بدلیل عملکرد قطره چکان کرونا (Eurodrip) در فشار بالا و یکنواختی پخش مناسب، استفاده از آن در فشارهای کمتر از ۵ متر توصیه نمی‌گردد.

]]>
معاون آب و خاک در بازدید از طرح سیستم آبیاری بارانی و قطره ای استان آذربایجانشرقی 2019-09-29T05:09:57+01:00 2019-09-29T05:09:57+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/131 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی، بر اهمیت آبیاری تیپ و نقش بی بدیل این نوع از سیستم آبیاری در مدیریت بهینه منابع آبی و کاهش هزینه ها تاکید کرد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس علیمراد اکبری در بازدید از طرح سیستم آبیاری بارانی و قطره ای اراضی پایاب سد مقصودلوی شهرستان هریس، با بیان مطلب فوق گفت: نصب آسان و سریع، حمل و نقل راحت رول‌ها به خاطر سبکی وزن، امکان استفاده در اکثر زمین‌ها و جالیزها با پستی و بلندی محدود

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی، بر اهمیت آبیاری تیپ و نقش بی بدیل این نوع از سیستم آبیاری در مدیریت بهینه منابع آبی و کاهش هزینه ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس علیمراد اکبری در بازدید از طرح سیستم آبیاری بارانی و قطره ای اراضی پایاب سد مقصودلوی شهرستان هریس، با بیان مطلب فوق گفت: نصب آسان و سریع، حمل و نقل راحت رول‌ها به خاطر سبکی وزن، امکان استفاده در اکثر زمین‌ها و جالیزها با پستی و بلندی محدود و بدون نیاز به تسطیح زمین، اتصالات ساده و ارزان قیمت، قابلیت کارگذاری ساده آن‌ها به صورت دستی و نچسبیدن جلبک و رسوبات معدنی به نوار تیپ از جمله مزایای مهم آبیاری نواری یا تیپ است.

به گفته وی، مقاومت در برابر UV، کودهای شیمیایی، سموم، مواد دفع آفات و اسپری‌های کشاورزی، صرفه‌جویی قابل ملاحظه در مصرف آب، افزایش بازدهی محصول، امکان پهن کردن مکانیزه توسط تراکتور در ابتدای فصل زراعی، جلوگیری از توسعه و رشد علف‌های هرز در سطح زمین کشاورزی و نیاز به فشار کم آب در نوار تیپ از دیگر مزایای شاخص این نوع آبیاری است.

بر اساس این گزارش، طرح حاضر در راستای سیاست های ابلاغی احیای دریاچه ارومیه و صرفه جویی در میزان آب مصرفی اجرایی شده و در اراضی روستای مقصودلو از توابع شهرستان هریس واقع شده است، مساحت کل اراضی ۶۱۰ هکتار تحت کشت آبی بوده که از این مساحت ۴۱۴.۵ هکتار مورد مطالعه قرار گرفته بدین صورت که ۳۹۲.۴ هکتار به کشت گندم با سیستم آبیاری بارانی به روش کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک اختصاص یافته و ۲۲.۱ هکتار بصورت باغ با آبیاری قطره ای طراحی شده است.

اراضی پایاب بارانی به ۴ فاز تقسیم شده است که هر فاز نیز به زیرفازهایی تقسیم بندی شده است و با برنامه ریزی آبیاری طراحی شده به صورت همزمان آبیاری می شوند. در فاز ۳ و فاز ۴ با توجه به وجود اختلاف ارتفاع زیاد نیاز به پمپ وجود ندارد و برای بخش قطره ای نیز یک عدد پمپ فشار قوی و یک عدد پمپ رزرو لحاظ شده است.

هزینه کل طرح بالغ بر ۷۹ میلیارد و ۱۷۸ میلیون ریال است که شامل هزینه سیستم آبیاری بارانی با برآورد مالی ۷۵ میلیارد و ۸۷۸ میلیون ریال و سیستم آبیاری قطره ای با هزینه ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال است که ۸۵ درصد آن سهم یارانه دولتی و ۱۵ درصد هزینه سهم بهره بردار می باشد.

گفتنی است؛ این بازدید با همراهی مهندس فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی و مهندس عبداللهی نماینده مردم شهرستان اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی انجام شد.

]]>
مجلۀ تحقیقات آب و خاک ایران 2019-09-29T05:08:27+01:00 2019-09-29T05:08:27+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/130 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) مجلۀ تحقیقات آب و خاک ایراندارای ضریب تاثیر 0.139 در رشتۀ علوم کشاورزی ایران عنوان خلاصه استاندارد: Iran J Soil Water Resترتیب انتشار: ماهنامۀ  علمی-پژوهشیزبان انتشار: فارسی با خلاصه انگلیسیمیانگین زمان داوری: 8 هفتهنرخ پذیرش: 0.40 (40 درصد)تماس تلفنی با نشریه: خواهشمند است پیام خود را به همراه شماره مقاله و اسم روی پیامگیر بگذارید تا در اولین فرصت رسیدگی شود. نوع داوری: دو سو کوررتبه نشریه: گروه A هزینه داوری: 100،000 تومان برای ن مجلۀ تحقیقات آب و خاک ایران

دارای ضریب تاثیر 0.139 در رشتۀ علوم کشاورزی ایران

 

عنوان خلاصه استاندارد: Iran J Soil Water Res

ترتیب انتشار: ماهنامۀ  علمی-پژوهشی

زبان انتشار: فارسی با خلاصه انگلیسی

میانگین زمان داوری: 8 هفته

نرخ پذیرش: 0.40 (40 درصد)

تماس تلفنی با نشریه: خواهشمند است پیام خود را به همراه شماره مقاله و اسم روی پیامگیر بگذارید تا در اولین فرصت رسیدگی شود. 

نوع داوری: دو سو کور

رتبه نشریه: گروه A

 هزینه داوری: 100،000 تومان برای نویسندگان ایرانی

هزینه انتشار: 150،000 تومان برای نویسندگان ایرانی

شماره حساب: 180811508 بانک تجارت شعبه فارابی کرج 

      این مجله از مرداد سال 1398 به صورت ماهنامه به چاپ خواهد رسید. 

]]>
کلینیک تخصصی کسب و کار (مکنا) 2019-05-22T07:28:04+01:00 2019-05-22T07:28:04+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/129 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) هر آنچه از مکنا می خواهیددپارتمان حقوقیتنظیم انواع قرارداد با لحاظ نمودن الزامات قوانین موضوعه، قبول داوری هیاتهای حل اختلاف کار، بیمه، مالیات، مشاوره های حقوقی و کیفری در دعاوی مطروحه قبول داوریدپارتمان مدیریتیمکنا با هدف توسعه و ارتقاء سطح عملکردی سازمان ها از طریق طراحی و پیاده سازی سیستم های مدیریتی ارائه خدمت می نماید.فرم ویژه کارفرمایاندپارتمان پایه بندیپایه بندی، فرآیند ارزشیابی، تعیین صلاحیت و توان تخصصی پیمانکاران است که بر اساس استانداردهای تعریف شده در چارچوب آئین نامه تشخیص

هر آنچه از مکنا می خواهید


]]>
فهرست بهای 1398 2019-03-28T05:47:32+01:00 2019-03-28T05:47:32+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/128 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) دانلود فهرست بها ابنیه ۹۸دانلود فهرست بها مکانیک ۹۸دانلود فهرست بها برق ۹۸دانلود فهرست بها راه و باند ۹۸دانلود فهرست بها راهداری ۹۸دانلود فهرست بها نگهداری راه اهن ۹۸دانلود فهرست بها نوار حفاری ۹۸دانلود فهرست بها ۹۸ : انتقال ابدانلود فهرست بها ۹۸ : توزیع ابدانلود فهرست بها ۹۸ : چاهدانلود فهرست بها ۹۸ : ابیاری و زهکشیدانلود فهرست بها ۹۸ : سد سازیدانلود فهرست بها ۹۸ : تحت فشاردانلود فهرست بها ۹۸ : فاضلابدانلود فهرست بها ۹۸
 • دانلود فهرست بها ابنیه ۹۸
 • دانلود فهرست بها مکانیک ۹۸
 • دانلود فهرست بها برق ۹۸
 • ]]>
  مسابقات کمانگیری روی اسب - تبریز - جام سرداران شهید آذربایجان 2019-01-26T07:10:29+01:00 2019-01-26T07:10:29+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/125 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) ]]> یاشیل باغبان سهند 2019-01-26T07:08:56+01:00 2019-01-26T07:08:56+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/124 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) http://www.ybsco.ir/page/products.aspx

  http://www.ybsco.ir/page/products.aspx
  ]]>
  افت 40 تا 50 سانتی‌متری دشت‌‌های استان 2019-01-16T06:00:41+01:00 2019-01-16T06:00:41+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/123 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار)  یوسف غفارزاده ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی بررسی مشکلات و راهکارها با نظام صنفی کشاورزی استان، مدیریت منابع آب را امری چندوجهی و نیازمند مشارکت تمام اقشار بهره‌بردار دانست و  اظهار داشت: با توجه به اینکه بیش از 89 درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی است، تعامل با نظام‌های صنفی کشاورزی امری بسیار مهم است.وی با بیان اینکه برنامه‌ی سازگاری با کم‌آبی استان برای اجرا در سال آتی مدون شده است، افزود: برای موفقیت در اجرای برنامه‌های‌ سازگاری با کم‌آبی استان باید میان مدیران و دستگاه‌های اجرایی و  یوسف غفارزاده ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی بررسی مشکلات و راهکارها با نظام صنفی کشاورزی استان، مدیریت منابع آب را امری چندوجهی و نیازمند مشارکت تمام اقشار بهره‌بردار دانست و  اظهار داشت: با توجه به اینکه بیش از 89 درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی است، تعامل با نظام‌های صنفی کشاورزی امری بسیار مهم است.

  وی با بیان اینکه برنامه‌ی سازگاری با کم‌آبی استان برای اجرا در سال آتی مدون شده است، افزود: برای موفقیت در اجرای برنامه‌های‌ سازگاری با کم‌آبی استان باید میان مدیران و دستگاه‌های اجرایی و ذی‌نفعان و بهره‌برداران و کشاورزان نگاهی جامع و مشترک به وجود آید؛ برای این منظور ابتدا باید در مورد وضعیت منابع آب استان و ظرفیت و تهدیدها آگاهی ایجاد شود تا هرکس با احساس مسئولیت نسبت به اجرای آن عمل کند.


  ]]>
  تجلیل معاون وزیر آموزش و پرورش از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی 2019-01-09T06:15:24+01:00 2019-01-09T06:15:24+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/122 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) با اهدا‌ء لوحی از طرف مهندس علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی به جهت همکاری ارزشمند و شایسته این سازمان در امر سواد آموزی تجلیل شد. به گزارش روابط عمومی سازمان جهادكشاورزی استان، ‌در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی استان که با حضور دکتر علی جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی، مهندس محمدحسین اشرفی معاون سوادآموزی آذربایجان‌شرقی و مسئولین استانی در مجت با اهدا‌ء لوحی از طرف مهندس علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی به جهت همکاری ارزشمند و شایسته این سازمان در امر سواد آموزی تجلیل شد. به گزارش روابط عمومی سازمان جهادكشاورزی استان، ‌در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی استان که با حضور دکتر علی جهانگیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی، مهندس محمدحسین اشرفی معاون سوادآموزی آذربایجان‌شرقی و مسئولین استانی در مجتمع شهید کسائی تبریز برگزار شده بود ،‌ به جهت همکاری ارزشمند و شایسته سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در امر سواد آموزی با اهدای لوحی از طرف مهندس علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت. در این لوح که توسط معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی توشیح شده آمده است: تحقق توسعه پایدار کشور و همگامی با کاروان شتابان پیشرفت های جهانی ، در گرو فراهم شدن زمینه ها و دستیابی به شاخصه هایی است که موضوع سوادآموزی از مهمترین آنها به شمار می آید و مبارزه با بیسوادی سالهاست که به عنوان کلید توسعه جوامع در کانون توجهات محافل علمی جهان قرار گرفته است . نظر به همکاری ارزشمند و شایسته جنابعالی به عنوان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در امر سواد آموزی ، بدینوسیله از زحمات شما صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم . امید است با بهره مندی از الطاف الهی در پیشبرد اهداف متعالی و انسان ساز دین مبین اسلام و اهداف بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی با حمایت دولت تدبیر و امید و تلاش و کوشش کارشناسان در محو بیسوادی در کشور حماسه ای دیگر متجلی شود .]]> 1457 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه به استان ابلاغ شد 2018-11-04T19:01:05+01:00 2018-11-04T19:01:05+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/121 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار) به گزارش نصر به نقل از فارس، داود بهبودی ظهر امروز در گفت وگو با خبرنگاران از ابلاغ بیش از یک هزار و 457 میلیارد ریال اعتبار توسط سازمان برنامه و بودجه کشور برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه به این استان خبر داد.وی هدف از ابلاغ این اعتبار را بازگرداندن دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیک ذکر کرد و اظهار داشت: این اعتبارات در قالب 12 طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به استان آذربایجان شرقی و از محل اعتبارات مورد نیاز طرح‌های مصوب نجات دریاچه ارومیه تامین شده است. وی با بیان اینکه ایجاد پایداری به گزارش نصر به نقل از فارس، داود بهبودی ظهر امروز در گفت وگو با خبرنگاران از ابلاغ بیش از یک هزار و 457 میلیارد ریال اعتبار توسط سازمان برنامه و بودجه کشور برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه به این استان خبر داد.

  وی هدف از ابلاغ این اعتبار را بازگرداندن دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیک ذکر کرد و اظهار داشت: این اعتبارات در قالب 12 طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به استان آذربایجان شرقی و از محل اعتبارات مورد نیاز طرح‌های مصوب نجات دریاچه ارومیه تامین شده است. 

  وی با بیان اینکه ایجاد پایداری در وضعیت مدیریت منابع و مصارف آب در سطح حوضه دریاچه ارومیه، تنها راهکار حفظ بلندمدت دریاچه و احیای آن می‌باشد افزود: طرح‌های مصوب استان در این زمینه به محوریت ساماندهی و سردهنه‌سازی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه، مرمت و بازسازی تاسیسات آبی، تکمیل و تجهیز شبکه‌های اندازه‌گیری آب‌های سطحی و زیرزمینی، تعادل‌بخشی و تغذیه مصنوعی، بروزرسانی شبکه‌های اصلی و فرعی آبیاری و زهکشی به منظور کاهش مصرف آب، ایجاد تاسیسات فاضلاب و انتقال آن به پیکره دریاچه، تهیه نقشه های اراضی کشاورزی و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی بوده و این اعتبارات برای اجرای این طرح‌ها صرف خواهد شد.

  ]]>
  کاریکاتور های کم آبی... 2018-08-16T20:03:02+01:00 2018-08-16T20:03:02+01:00 tag:http://ab-khak.mihanblog.com/post/120 ارشد عمران - آب (مهندس دلدار)


  ]]>